• October

    27

    2022
  • 1443
  • 0
Jak seřídit plastová okna?

Jak seřídit plastová okna?

Možná máte po delším čase potíže s otevíráním a zavíráním plastových oken, okenní křídlo drhne nebo jde okno špatně zavřít. Pak je třeba okno seřídit. Dají se okna seřídit svépomocí nebo je nutné volat odborníky okenáře? Podívejte se na základní postup, jak okna seřídit.

Jak poznáte, že je potřeba okno seřídit?

  • Plastové okno jde špatně zavřít, okenní tabule při zavírání do rámu drhne. 
  • S klikou jde špatně otočit. 
  • Okno nebo balkonové dveře v některém místě netěsní, skla se často rosí.

Pokud si nejste jisti, kde přesně vám okno drhne, změřte si přesah okenního křídla na rámu. Jak? Okno otevřete a na rám nalepte dva kousky žluté malířské pásky tak, jako vidíte na obrázku. Okno zavřete a co nejblíže k okrajům křídla si na pásce tužkou vyznačte rysky. Vzdálenost vyznačených rysek od rysky k vnitřnímu okraji rámu by měla být všude stejná.

Jak zjistit, zda je potřeba seřídit okna
Jak zjistit, zda je potřeba seřídit okna.
Jak zjistit, zda je potřeba seřídit okna
Jak zjistit, zda je potřeba seřídit okna.
Postup zjišťování seřízení plastových oken
Postup zjišťování seřízení plastových oken.

Můžete si okna seřídit svépomocí?

Běžné seřízení plastových oken zvládnete svépomocí. Návod na seřízení by vám měl poskytnout dodavatel. Pokud si na seřízení oken nebo dveří na terasu netroufáte, anebo potřebujete seřídit oken více, poptejte svého dodavatele plastových oken nebo si pozvěte jiného okenáře. 

Ideálním ročním období pro seřízení oken je podzim. Během vysokých nebo naopak nízkých teplot totiž dochází k mírnému roztažení či smrštění okenních profilů.

Co k seřízení oken potřebujete?

Sada inbus klíčů
Sada inbus klíčů.

K seřízení plastových oken budete potřebovat 4mm šestihranný inbusový klíč. Pokud budete svá okna seřizovat pravidelně, doporučujeme pořídit si speciální 4mm inbus klíč pro seřizování plastových oken a dveří. Má tvar dvakrát zahnutého písmene L, je to šestihran. Bude se vám s ním lépe manipulovat než s běžným inbusovým klíčem. Klíč seženete v každém lepším železářství nebo na internetu. Stojí pár korun.

Existuje také montážní klíč MACO (na úvodní fotografii), který obsahuje všechny potřebné klíče či nástavce na seřízení okna.

Jak seřídit plastová okna

Na plastovém okně je několik základních seřizovacích bodů zabudovaných do kování okna. Jeden šroub je na horním závěsu (pantu) a dva šrouby na spodním závěsu (pantu). Součástí horního pantu jsou rámové nůžky. Můžete také měnit přítlak okenního křídla v rámu pomocí excentrického čepu na vnitřní hraně křídla a seřídit polohovací pojistku.

Níže popisujeme řešení možných problémů s plastovými okny.

Problém 1: Okno drhne – seřiďte výšku okenního křídla

Pokud křídlo drhne ve spodní, vodorovné části rámu, je potřeba jej nadzvednout. Sejměte kryt spodního pantu a 4mm inbusem utáhněte svislý šroub – ve směru hodinových ručiček. Při utahování se křídlo zvedne. 

V případě, že křídlo drhne o horní rám, svislý šroub v pantu povolte – proti směru hodinových ručiček. 

Seřízení výšky plastového okna
Seřízení výšky plastového okna.

V horním rohu křídla, na takzvaných nůžkách, je možné zvednout nebo spustit celé křídlo. 

Seřízení výšky plastového okna na nůžkách
Seřízení výšky plastového okna na nůžkách.

Problém 2: Okno drhne na boku – seřiďte okenní křídlo po stranách

Stranové seřízení plastových oken
Stranové seřízení plastových oken.

Stranové seřízení provedete na spodním závěsu. Pokud okenní křídlo drhne na straně pantů, inbus klíčem povolte vodorovný šroub ve spodním pantu – otáčením směrem dolů. 

Drhne-li křídlo na straně u kliky, vodorovný seřizovací šroub ve spodním pantu více zašroubujte – otáčením směrem nahoru.

Problém 3: Okno nedoléhá do rámu – zvyšte přítlak

V případě, že okenní tabule při zavření nedoléhá správně, budete muset zvýšit jeho přítlak. Přítlak seřídíte otáčením excentrického čepu na svislé hraně okenního křídla. Otáčení směrem do interiéru = větší přítlak, směrem do exteriéru = menší přítlak. Klíčem otáčejte maximálně o 90 stupňů.

Zvýšení přítlaku u plastového okna
Zvýšení přítlaku u plastového okna.

Existuje více typů čepů, záleží na výrobci. Na každý typ čepu je pro regulování potřeba jiný typ seřizovacího klíče. Pokud máte kulatý čep, použijte 3mm inbusový klíč, má-li oválný čep, použijte plochý klíč.

Nakonec seřiďte polohovací pojistku okna

Po výškovém a stranovém seřízení okna nastavte polohovací pojistku tak, aby při zavírání okna dobře dosedla do protikusu. Pojistka nadzvedává křídlo do správné polohy při zavírání a brání jeho svěšování. Najdete ji na kování pod klikou. 

Polohovací pojistka plastového okna
Polohovací pojistka plastového okna.

Čtěte dál blog o oknech a získejte další rady pro výběr a používání plastových oken.

© Copyright 2020