• November

    17

    2022
  • 200
  • 0
Montáž oken a dveří: Jak a co doma, ve firmě připravit?

Montáž oken a dveří: Jak a co doma, ve firmě připravit?

Máte například od nás objednaná plastová okna? Jakmile budou okna, vchodové dveře nebo dveře na terasu vyrobené, domluvíme se s vámi na termínu montáže. Podívejte se, co tomu má ideálně předcházet a jak se na instalaci plastových oken připravit.

Příprava terénu a příjezdové cesty pro okenáře

Před příjezdem potřebujeme, a zřejmě i jiní okenáři, zajistit, aby se mohl nákladní vůz bezpečně dostat k vašemu bytu nebo rodinnému domu, ideálně až k okenním otvorům nebo alespoň na hranici pozemku. Cesta by měla být zpevněná a volná. Dveře na terasu a velké prosklené stěny jsou těžké a není snadné je přenášet na delší vzdálenost. 

Může se hodit: Jak zaměřit okna u novostavby i domu v rekonstrukci

Úklid a příprava místnosti na výměnu oken

Prostory na složení oken

Připravte prosím předem prostor, kam mohou okenáři okna složit a uskladnit během doby montáže.

Manipulační prostor na montáž a přístup

Manipulační prostor kolem okenních otvorů je potřeba mít volný, bez překážek přibližně v okruhu 1,5 m, a to jak zvenku, tak zevnitř. 

Bydlíte-li ve vícepodlažním domě, zajistěte volný přístup po schodišti, případně ve stavebním výtahu. Pro montáž oken v patře novostavby připravte z exteriérové strany domu lešení s podlážkou ve výšce podlahy konkrétního podlaží.

Sundejte vše z oken a od nich, přikryjte podlahu

V zařízeném bytě nebo domě je třeba sundat z oken záclony, závěsy, žaluzie, konzole. Nábytek a květiny odsuňte od okna.

Při montáži oken se práší, proto si raději zakryjte podlahu i nábytek. Na podlahu položte lepenku z rozložených přepravních nebo starý koberec. Zakrývací fólie není moc vhodná, protože na podlaze klouže a plovoucí podlahu dostatečně neochrání před případným pádem kousků zdiva nebo nářadí.

Připravte elektrickou přípojku

Potřebný je přístup k zásuvce elektrické energie 230 V, aby si mohli pracovníci připojit elektrické nářadí nebo nabíječky aku nářadí. Pokud je zásuvka od okna dále, stačí připojit prodlužovací kabel se zásuvkou, ale ten každý správný řemeslník většinou má. 

„Vykliďte pracovní pole“

Pokud máte děti nebo domácí zvířecí mazlíčky, držte je v bezpečí mimo místnost, kde pracují montéři.

Čtěte také: Jak vybrat plastová okna

Příprava okenních otvorů u novostavby. Jaký je postup?

Okenní otvor je vyrovnaný stavebním lepidlem
Okenní otvor je vyrovnaný stavebním lepidlem.

O vyjmutí starých oken se většinou postarají okenáři. Pro správné zabudování nových oken u novostavby je důležité připravit hladké ostění, nadpraží a parapet, to znamená celý obvod okenního otvoru. 

Drážky v cihlách vyrovnejte tenkou vrstvou lepicí stěrkové hmoty, známé jako stavební lepidlo. Pokud mají cihly na straně parapetu dutiny, většinou je okenáři vyplňují montážní pěnou. Do širokých drážek vlepte pruh polystyrenu. Až po tom na ostění natáhněte lepidlo v tenké vrstvě. Záleží na typu cihel.

Pro správně připevnění paropropustné pásky někteří dodavatelé oken požadují aplikaci lepidla rovněž od vnější a vnitřní hrany zdiva okenního otvoru, a to zhruba 15 cm.

Zdivo v místě připojení oken a balkonových dveří by mělo být suché, kvůli správnému ukotvení připojovací spáry – prostoru po obvodu rámu okna a stavebního otvoru. Tento prostor technik vyplní montážní pěnou. Montážní pěna působí jako tepelný izolant, ale musí být v suchu. 

U novostaveb je potřeba, aby stavba už měla střechu a do místnosti nezatékalo.

Každý dodavatel by vám měl sdělit, jaké stavební práce před montáží oken požaduje. 

Máte připraveno? Odborní pracovníci nyní mohou přijet nainstalovat plastová okna, balkonové dveře nebo dveře na terasu. Instalace trvá jeden či více dní, záleží na rozsahu zakázky.

Kontaktujte nás a nechte si spočítat kalkulaci nových oken.

A také čtěte dál okenní blog a získejte další rady pro výběr a používání plastových oken.

© Copyright 2020