• August

    16

    2022
  • 243
  • 0
Plastová okna: Jak změřit okna u novostavby i domu v rekonstrukci

Plastová okna: Jak změřit okna u novostavby i domu v rekonstrukci

Máte už vybraný typ oken? Podívejte se, jak správně změřit a zaměřit plastová okna. Zjistěte, jestli se to dá zvládnout i svépomocí bez návštěvy odborníka. Čím prostor pro nová okna měřit a jaký je rozdíl v měření oken u novostavby a domu v rekonstrukci? Podívejte se do návodu v článku.

Na úvod zmiňujeme, že návod v tomto článku není závazný, ale je jen obecným doporučením. 

K zaměření okna budete potřebovat svinovací metr, tužku a papír. Všechny naměřené hodnoty si zapisujte na papír. 

Pro nejpřesnější výsledek měřte šířku a výšku okna od cihly k cihle, případně od omítky k omítce, a to na třech místech – v obou okrajích a uprostřed, a rozměry potom zprůměrujte. Pokud je to možné, okenní výklenek zaměřte vždy z venkovní strany.

Měření oken.
Měření oken.

Co je ostění oken? 

Ke správnému výpočtu zaměření oken budete potřebovat vědět, co je okenní ostění. Okno při montáži pracovníci usadí do zdi a vznikne výklenek neboli ostění, špaleta. Ostění je tedy postranní bok okenního výklenku, ve kterém je okno zabudované.

Určení šířky oken

Šířka je vzdálenost od levého k pravému ostění nebo naopak. 

Jak zaměřit okna u novostavby

U novostaveb je zaměření oken jednodušší, protože cihly ještě nejsou omítnuté. U nového domu bez omítnutých cihel odečtěte z naměřené šířky prostoru pro okna 15 mm pro každou stranu. Proč? Mezi rámem a zdí musí být prostor pro montážní spáru, kde jsou pak okna ukotvená a kde bude výplň montážní pěnou. Velikost prostoru se pohybuje od 10 do 15 mm.

Příklad pro měření oken do novostavby:

Pokud naměříte šířku 1200 mm, odečtěte 30 cm a výsledná výrobní šířka okna bude 1170 mm. Tj. 1200 – 15 – 15 = 1170 mm.

Instalace plastového okna a výplň polyuretanovou pěnou.
Instalace plastového okna a výplň polyuretanovou pěnou.

Jak změřit okna v případě výměny za stará

U oken staršího domu, která budete měnit, změřte šířku výklenku ode zdi ke zdi a připočtěte na každou stranu 5 mm kvůli zapuštění oken do ostění. Pro přesnější výsledek zjistěte sílu omítky až k cihle, ve které je zapuštěný okenní rám. Pomocí špachtle nebo šroubováku odstraňte kousek fasády nebo se podívejte k bočnímu okraji spodního parapetu. Tam bývá fasáda trochu odkrytá.

Příklad pro měření oken při výměně:

Pokud naměříte šířku 1200 mm, připočtěte sílu omítky například 2 × 5 mm. Výsledná výrobní šířka okna bude 1210 mm. Tj. 1200 + 5 + 5 = 1210 mm.

Určení výšky oken

Zaměřování oken u dřevostavby.
Zaměřování oken u dřevostavby.

Novostavba:  jak změřit výšku oken

U novostaveb pokračujte v měření okenního výklenku od cihly k cihle. Odečtěte 15 mm z horního prostoru pro ukotvení okna a 10 mm ze spodního prostoru. Potom odečtěte 30 mm, to je výška podkladního profilu, ve kterém bude zabudovaný parapet. 

Příklad pro měření oken do novostavby:

Pokud naměříte výšku 1500 mm, odečtěte 15 mm za horní prostor, 10 mm za spodní a 30 mm za parapet. Výsledná výška okna bude 1445 mm. Tj. 1500 – 15 – 10 – 30 = 1445 mm.

Dům s okny před výměnou: jak změřit okna

V případě plánované výměny oken změřte výšku od parapetu k vrchnímu ostění (špaletě). Připočtěte 5 mm pro horní zapuštění rámu za omítku a odečtěte 30 mm pro tloušťku podkladního profilu. 

Příklad pro měření oken při výměně:

Pokud naměříte výšku 1500 mm, připočtěte 5 mm a odečtěte 30 mm. Výsledná výrobní výška okna bude 1475 mm. Tj. 1500 + 5 – 30 = 1475 mm.

Postup zaměření oken se může lišit 

Postup zaměření oken se u každého výrobce může lišit. Naměřené hodnoty se vám hodít třeba pro předběžnou cenovou kalkulaci, ale finální měření oken nechte raději na pracovnících firmy. Bylo by nepříjemné posléze okenní výklenek vysekávat nebo naopak zmenšovat. Pokud vám není moc jasné, jak okna správně zaměřit, kontaktujte nás. Náš technik u vás okna zaměří. 

Sledujte dál okenní blog a zjistěte zajímavosti o moderních plastových oknech.

© Copyright 2020