Proč jsou okna důležitá a jak na organismus působí světlo
Přirozené denní světlo má vliv na zdraví člověka, pomáhá řídit biorytmy, ovlivňuje rovněž zrakovou i psychickou pohodu lidí. Na jakou světovou stranu okna situovat a jaká velikost oken je ideální? Zjistěte, jak venkovní světlo působí na organismus a jakou roli v tom mají okna.
Jaké účinky má světlo pro lidský organismus?
Přirozené světlo je pro zdravý život důležité a jeho nedostatek má na lidský organismus neblahý vliv. Projevuje se špatnou náladou a únavou, v horším případě se mohou projevit psychické problémy. Pokud pracujete v kanceláři, kde je málo přirozeného světla, možná se to odrazí na vaší výkonnosti a ještě si třeba kazíte zrak.
Každý člověk i zvíře má svůj biorytmus
Biologické hodiny ovlivňovňuje složení stravy, stres, ale také světlo, a to přirozené i umělé. Střídání světla a tmy působí na tvorbu hormonu serotoninu, kortizolu a melatoninu, neboli hormonu spánku, který se tvoří právě v noci. Melatonin tělo uvolní a způsobí ospalost.
V zimních měsících je přirozeného světla málo. Večer je vhodné svítit žárovkou vyzařující teplé žluté světlo a vyhnout se dlouhému sledování televize nebo displeje počítače a mobilu. Neúsporné žárovky s wolframovým světlem dnes mohou nahradit úsporná LED svítidla s teplým světlem.
Světelný smog škodí lidem i zvířatům
Za světelný smog odborníci považují rušivé osvětlení nočního nebe. Noční osvětlení ve velkých městech, kvůli kterému je noční obloha přesvětlená, ovlivňuje volně žijící živočichy, ptáky, hmyz i rostliny.
Pokud vám do oken v ložnici v noci svítí pouliční světlo, váš spánek nebude příliš kvalitní. Zvažte pořízení zatemňovacích neboli blackout závěsů.
Okna situujte na jih a jihozápad
Nejvíce velkých oken míří na jižní, jihozápadní a západní stranu, protože tam bývá nejvíce slunečního světla. Byt se hezky prosvětlí a v zimě jej sluneční záření pocitově příjemně zahřeje. V ložnici z okna na východní straně vás bude ráno budit sluníčko a bude se vám lépe vstávat. Máte-li pokoj situovaný na sever, zvolte větší okna, ať se do místnosti dostane více světla.
Pro lidský organismus je nejlepší venkovní denní světlo. Hodně lidí však pracuje uvnitř budov a po práci tráví čas ve svých domovech. Aby bylo přirozeného světla doma, ale i v kanceláři, dílně či pracovně dostatek, jsou k tomu potřeba kvalitní okna s dobrým prostupem světla a také správná velikost oken.
Jestliže bydlíte ve městě a okna máte směrovaná do rušné, prašné ulice, myslete na to, že je třeba okna a parapety pravidelně čistit. Dvakrát za rok to nemusí stačit.
Jaká je ideální velikost oken?
Výběr oken není jednoduchý. Musíte promyslet materiál, velikost, barvu, jejich počet nebo způsob zasklení. S dobře vybranými okny se vám bude hezky bydlet a navíc ušetříte i náklady za energie.
Máte-li v bytě malá okna, zvolte při výmalbě světlé odstíny a světlý nábytek. Budete se doma cítit mnohem příjemněji než v tmavých místnostech.
Vhodnou velikost oken vůči prostoru navrhne architekt. Tady je pár obecných pravidel:
- Přirozené osvětlení místnosti je dostačující, když se plocha oken rovná přibližně 1/10 plochy místnosti. Je třeba ale myslet na to, že jedno fasádní okno jako jediný zdroj světla nebude stačit u podkrovních nebo hlubších pokojů. V tomto případě je lepší zvolit dvě okna, například jedno fasádní a druhé střešní.
- Více světla propustí vysoká a úzká okna než okna nízká.
- Střešní okna propustí dvakrát více světla než svislá okna stejných rozměrů.
- Prostor, kde není možné okna instalovat, pomohou prosvětlit světlovody.
Užijte si hodně světla a mějte dobrou náladu!
Sledujte dál náš okenní blog a objevte další zajímavosti ze světa oken.