• July

    5

    2022
  • 126
  • 0
Proč jsou okna důležitá a jak na organismus působí světlo

Proč jsou okna důležitá a jak na organismus působí světlo

Přirozené denní světlo má vliv na zdraví člověka, pomáhá řídit biorytmy, ovlivňuje rovněž zrakovou i psychickou pohodu lidí. Na jakou světovou stranu okna situovat a jaká velikost oken je ideální? Zjistěte, jak venkovní světlo působí na organismus a jakou roli v tom mají okna. 

Jaké účinky má světlo pro lidský organismus?

Přirozené světlo je pro zdravý život důležité a jeho nedostatek má na lidský organismus neblahý vliv. Projevuje se špatnou náladou a únavou, v horším případě se mohou projevit psychické problémy. Pokud pracujete v kanceláři, kde je málo přirozeného světla, možná se to odrazí na vaší výkonnosti a ještě si třeba kazíte zrak. 

Každý člověk i zvíře má svůj biorytmus

Biologické hodiny ovlivňovňuje složení stravy, stres, ale také světlo, a to přirozené i umělé. Střídání světla a tmy působí na tvorbu hormonu serotoninu, kortizolu a melatoninu, neboli hormonu spánku, který se tvoří právě v noci. Melatonin tělo uvolní a způsobí ospalost.

Kočka u prosvětleného okna.
Kočka u prosvětleného okna.

V zimních měsících je přirozeného světla málo. Večer je vhodné svítit žárovkou vyzařující teplé žluté světlo a vyhnout se dlouhému sledování televize nebo displeje počítače a mobilu. Neúsporné žárovky s wolframovým světlem dnes mohou nahradit úsporná LED svítidla s teplým světlem.

Světelný smog škodí lidem i zvířatům

Za světelný smog odborníci považují rušivé osvětlení nočního nebe. Noční osvětlení ve velkých městech, kvůli kterému je noční obloha přesvětlená, ovlivňuje volně žijící živočichy, ptáky, hmyz i rostliny.

Pokud vám do oken v ložnici v noci svítí pouliční světlo, váš spánek nebude příliš kvalitní. Zvažte pořízení zatemňovacích neboli blackout závěsů. 

Okna situujte na jih a jihozápad

Nejvíce velkých oken míří na jižní, jihozápadní a západní stranu, protože tam bývá nejvíce slunečního světla. Byt se hezky prosvětlí a v zimě jej sluneční záření pocitově příjemně zahřeje. V ložnici z okna na východní straně vás bude ráno budit sluníčko a bude se vám lépe vstávat. Máte-li pokoj situovaný na sever, zvolte větší okna, ať se do místnosti dostane více světla.

Pro lidský organismus je nejlepší venkovní denní světlo. Hodně lidí však pracuje uvnitř budov a po práci tráví čas ve svých domovech. Aby bylo přirozeného světla doma, ale i v kanceláři, dílně či pracovně dostatek, jsou k tomu potřeba kvalitní okna s dobrým prostupem světla a také správná velikost oken. 

Jestliže bydlíte ve městě a okna máte směrovaná do rušné, prašné ulice, myslete na to, že je třeba okna a parapety pravidelně čistit. Dvakrát za rok to nemusí stačit.

Skrze velká okna proudí do interiéru hodně světla.
Skrze velká okna proudí do interiéru hodně světla.

Jaká je ideální velikost oken?

Výběr oken není jednoduchý. Musíte promyslet materiál, velikost, barvu, jejich počet nebo způsob zasklení. S dobře vybranými okny se vám bude hezky bydlet a navíc ušetříte i náklady za energie. 

Máte-li v bytě malá okna, zvolte při výmalbě světlé odstíny a světlý nábytek. Budete se doma cítit mnohem příjemněji než v tmavých místnostech.

Vhodnou velikost oken vůči prostoru navrhne architekt. Tady je pár obecných pravidel:

  • Přirozené osvětlení místnosti je dostačující, když se plocha oken rovná přibližně 1/10 plochy místnosti. Je třeba ale myslet na to, že jedno fasádní okno jako jediný zdroj světla nebude stačit u podkrovních nebo hlubších pokojů. V tomto případě je lepší zvolit dvě okna, například jedno fasádní a druhé střešní.
  • Více světla propustí vysoká a úzká okna než okna nízká. 
  • Střešní okna propustí dvakrát více světla než svislá okna stejných rozměrů.
  • Prostor, kde není možné okna instalovat, pomohou prosvětlit světlovody.

Užijte si hodně světla a mějte dobrou náladu!

Sledujte dál náš okenní blog a objevte další zajímavosti ze světa oken.

© Copyright 2020